Öppna sidans huvudnavigering Hoppa till sidans innehåll

Kontakta oss

Information om kontaktuppgifter

Ledning och stab

Janus Brandin
Regional utvecklingsdirektör 
janus.brandin@norrbotten.se
0920-710 98, 073-820 67 34

 

Monica Lejon
Enhetschef, Näringsliv och samhälle
monica.lejon@norrbotten.se
0920-711 76

 

Åsa Snällfot
Strateg, näringspolitik
asa.snallfot@norrbotten.se
070-555 15 53

 

Medarbetare Kultur

Annika Hansson
Kulturutvecklare
annika.hansson@norrbotten.se
0920-28 42 40

Carina Rönnbäck
Kulturutvecklare
carina.ronnback@norrbotten.se
070-587 14 91

Christine Hemdal Sandling
Strateg, kultur
christine.hemdal-sandling@norrbotten.se
073-072 94 07

Hanna Isaksson
Verksamhetsledare, resurscentrum för konst
hanna.isaksson@norrbotten.se
072-562 47 55

 

Jennie Ignberg Eriksson
Kulturutvecklare
jennie.ignberg-eriksson@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 40 21

Kristina Nilsson
Strateg, kultur
kristina.b.nilsson@norrbotten.se
0920-28 40 20

Linnea Nilsson
Slöjd- och formkonsulent
info.hemslojden@norrbotten.se
0920-28 49 19

Rebecka Strand
Danskonsulent, kultur
rebecka.strand@norrbotten.se
072-242 79 96

 

Ricky Sandberg
Konstkonsulent
rikard.sandberg@norrbotten.se
070-252 16 41

Sofia Mörtlund (tjänstledig)
Strateg, kultur - nationella minoriteter och urfolk
sofia.mortlund@norrbotten.se
0920-28 40 07

Sofia Öberg
Slöjd- och formkonsulent
sofia.oberg@norrbotten.se
070-276 58 62

 

Medarbetare näringsliv och
samhälle

Agneta Franklin
Samordnare, projektstöd
agneta.franklin@norrbotten.se
0920-711 51

Anita Johansson
Strateg, företagsstöd
anita.k.johansson@norrbotten.se 
0920-711 52

Anne Kling
Samordnare, kommunikation
anne.kling@norrbotten.se
0920-711 53

Antonia Glyssner
Samordnare, regional utveckling
antonia.glyssner@norrbotten.se
0920-

Carl Rova
Strateg, internationella frågor/projektstöd 
carl.rova@norrbotten.se
072-453 66 96

Carola Medelid
Strateg, projektstöd
carola.medelid@norrbotten.se
076-128 26 57

Caroline Stafström
Strateg, kompetensförsörjning/projektstöd
caroline.stafstrom@norrbotten.se
0920-710 71

Elisabeth Johansson Englund
Strateg, företagsstöd
elisabet.johansson-englund@norrbotten.se
0920-711 60

 



Erika Falk
Strateg, projektstöd
erika.falk@norrbotten.se
0920-711 69

Greta Isaksson
Strateg, projektstöd
greta.isaksson@norrbotten.se
0920-28 46 19

Jenny Mozgovoy
Strateg, internationella frågor/projektstöd 
jenny.mozgovoy@norrbotten.se
070-785 10 44

Karin Erkki
Strateg, projektstöd
karin.erkki@norrbotten.se
070-620 51 33

Kenneth Sjaunja
Strateg, strukturfonder
kenneth.sjaunja@norrbotten.se
0920-28 46 40

Lena Nilsson
Controller
lena.c.nilsson@norrbotten.se
0920-711 54

Lizah Lund
Strateg, samhällsbyggnad och hållbarhet/projektstöd
lizah.lund@norrbotten.se
0920-711 39

Per-Anders Karlsson
Strateg, företagsstöd
per-anders.karlsson@norrbotten.se
0920-711 62

 



Per Erik Andersson
Processledare, EU program/projektstöd
pererik.andersson@norrbotten.se
0920-711 55

Petra Selberg
Samordnare, kommersiell service
petra.selberg@norrbotten.se
0920-710 66

Roger Ylinenpää
Strateg, landsbygd, bredband/projektstöd
roger.ylinenpaa@norrbotten.se
070-601 34 42

Stina Almkvist
Strateg, projektledare North Sweden Green Deal för Kompetens och Attraktion
stina.almkvist@norrbotten.se
072-72 666 50

Tobias Khan
Strateg, företagsstöd
tobias.khan@norrbotten.se

Ulrika Nilsson
Strateg, infrastruktur/projektstöd
ulrika.b.nilsson@norrbotten.se
070-549 05 51

Ylva Sardén
Strateg, projektledare North Sweden Green Deal för Fysisk planering och Energisystem
ylva.sarden@norrbotten.se
0920-28 44 78

Åsa Händel
Strateg, digitaliseringskoordinator/projektstöd
asa.handel@norrbotten.se 
070-235 69 25