Öppna sidans huvudnavigering Hoppa till sidans innehåll

Kontakta oss

Information om kontaktuppgifter

LEDNING & STAB

Janus Brandin
Regional utvecklingsdirektör 
janus.brandin@norrbotten.se
0920-28 41 81

Carina Rönnbäck
Assistent
carina.ronnback@norrbotten.se
070-587 14 91

 

Monica Lejon
Enhetschef, Näringsliv och samhälle
monica.lejon@norrbotten.se
0920-711 76

Sven Jonsson
Strateg, näringspolitik
sven.jonsson@norrbotten.se 
070-577 44 55

 

Peppe Bergström Hesselbom
Enhetschef, Kultur
peppe.bergstrom-hesselbom@norrbotten.se
070-844 07 97

Åsa Snällfot
Strateg, näringspolitik
asa.snallfot@norrbotten.se
070-555 15 53

 

MEDARBETARE

Agneta Franklin
Samordnare, projektstöd
agneta.franklin@norrbotten.se
0920-711 51

Anita Johansson
Strateg, företagsstöd
anita.k.johansson@norrbotten.se 
0920-711 52

Anne Kling
Samordnare, kommunikation
anne.kling@norrbotten.se
0920-711 53

Carl Rova 
Strateg, internationella frågor/projektstöd 
carl.rova@norrbotten.se
072-453 66 96

Caroline Stafström
Strateg, kompetensförsörjning/projektstöd
caroline.stafstrom@norrbotten.se
0920-710 71

Elisabeth Johansson Englund
Strateg, företagsstöd
elisabet.johansson-englund@norrbotten.se
0920-711 60

Erika Falk
Strateg, företagsstöd
erika.falk@norrbotten.se
0920-711 69

 

Greta Isaksson
Strateg, projektstöd
greta.isaksson@norrbotten.se
0920-28 46 19

Jenny Mozgovoy
Strateg, internationella frågor/projektstöd 
jenny.mozgovoy@norrbotten.se
070-785 10 44

Kenneth Sjaunja
Strateg, strukturfonder
kenneth.sjaunja@norrbotten.se
0920-28 46 40

Lena Nilsson
Controller
lena.c.nilsson@norrbotten.se
0920-711 54

Lizah Lund
Strateg, samhällsbyggnad och hållbarhet/projektstöd
lizah.lund@norrbotten.se
0920-711 39

Per-Anders Karlsson
Strateg, företagsstöd
per-anders.karlsson@norrbotten.se
0920-711 62

Per Erik Andersson
Processledare, EU program/projektstöd
pererik.andersson@norrbotten.se
0920-711 55

 

Petra Selberg
Administratör/handläggare, kommersiell service
petra.selberg@norrbotten.se
0920-710 66

Sara Wiss
Samordnare, projektstöd
sara.wiss@norrbotten.se
0920-711 56

Stina Almkvist
Strateg, kompetensförsörjning, KKN/projektstöd
stina.almkvist@norrbotten.se
072-72 666 50

Tove Cullhed
Strateg, EU-program, hållbarhet/projektstöd
tove.cullhed@norrbotten.se
0920-711 58

Ulrika Nilsson
Strateg, infrastruktur/projektstöd
ulrika.b.nilsson@norrbotten.se
070-549 05 51

Ylva Sardén
Strateg, EU-program, grön samhällsomställning/projektstöd
ylva.sarden@norrbotten.se
0920-28 44 78

Åsa Händel
Strateg, digitalisering/projektstöd
asa.handel@norrbotten.se 
070-235 69 25