Öppna sidans huvudnavigering Öppna sidans huvudnavigering Hoppa till sidans innehåll

Samiska barn hyllades på Jokkmokks vintermarknad

På Jokkmokks vintermarknad firades vinnarna av skrivtävlingen Tjále sámen. Evenemanget på Samernas bibliotek samlade barn och unga som skrivit dikter på samiska.

Kvinna i samedräkt står på scen med mikrofon i handen
Ida Johansson Utsi från Polarbibblo.

Över 90 bidrag på sydsamiska, umesamiska, pitesamiska, lulesamiska och nordsamiska skickades in till tävlingen i höstas. Under firandet läste några av vinnarna upp sina dikter inför en publik på cirka 40 personer. Efteråt bjöds det på fest med barnvänligt bubbel och fika.


Publiken lyssnade uppmärksamt när dikterna lästes upp.

Tjále sámen är ett samarbete mellan Polarbibblo som drivs av Regionbibliotek Norrbotten, Samiskt språkcentrum, Samernas bibliotek och Tjállegoahte. Tävlingen ska stärka och synliggöra de samiska språken och ge unga en chans att använda sitt modersmål på ett kreativt och roligt sätt.

– Vi är så glada över det stora intresset, säger Cati Kuoljok på Samiskt språkcentrum. Alla dikter finns att läsa på Polarbibblo.se och ges även ut i en almanacka.

Almanackan, som presenterades under poesifesten, är illustrerad av Sunna Kuoljok. Under evenemanget visades också en utställning med hennes bilder. Mot slutet av firandet avslöjade arrangörerna temat för årets tävling: Sápmis hjältar!

Här kan du läsa alla tävlingsbidrag

Text: Linda Kvenås
Foto: Peter Bjurström